K2 User Page - www.imenmaskazar.com
Super User

Super User

کارایی ماسک‌های پارچه‌ای در مقابل کروناویروس
پارچه مانع از نفوذ ویریون‌های جداشده ویروس نمی‌شود، اما بخش اصلی ویروس از طریق قطراتی که هنگام صحبت، غذاخوردن، سرفه و عطسه و یا ذرات آئروسل ایجاد می‌شوند منتقل می‌گردد. ماسک‌های پارچه‌ای نمی‌توانند تمام محرک‌های ویروس را مسدود کنند، اما بهرحال بخشی از آن‌ها را مسدود می‌کند، به ویژه اگر صحبت از شیوع ویروس توسط یک فرد آلوده در خارج باشد.

پارچه می‌تواند قطرات و آئروسل‌ها را مسدود کند که لایه‌های ماسک نیز کارایی اینگونه ماسک را افزایش می‌دهد. موثر بودن چنین ماسکی می‌تواند از ۴۳ تا ۹۴ درصد در مقایسه با ماسک‌های یکبار مصرف طبی با درصد از ۹۸ تا ۹۹ باشد.
استفاده از شال و تی‌شرت و حوله از ۱۰ تا ۴۰ درصد می‌تواند نفوذ ویریون‌های جدا شده ویروس را مسدود سازد. با وجود این محققان اعتراف می‌کنند که استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای ممکن است کار درستی نباشد، زیرا باعث بروز احساس غلط امنیت و کاهش توجه به بهداشت می‌شود. در هرصورت، استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای هر چند فایده آن از ماسک‌های طبی کمتر است می‌تواند سطح شیوع اپیدمی را کاهش بدهد.

سه شنبه, 02 مهر 778 12:00

ماسک‌های FFP1، FFP2 و FFP3

ماسک‌های جراحی، ماسک‌های FFP1، FFP2 و FFP3 و غیره هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. این ابزارهای محافظتی که در بحران شیوع ویروس کرونا به کالایی نادر تبدیل شده‌اند، چگونه کار می‌کنند؟

آشنایی با کارایی ماسک‌های محافظتی

از سوی دیگر این روزها این بحث در سراسر دنیا شنیده می‌شود که آیا باید در زمان شیوع ویروس کرونا همه از ماسک استفاده کنند یا نه؟ سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند تنها افرادی که بیمار هستند یا از افراد بیمار مراقبت می‌کنند باید از ماسک استفاده کنند با این حال برخی از مقامات و یا متخصصان حوزه پزشکی می‌گویند که مردم باید در زمان شیوع همه گیر ویروس ماسک به صورت خود داشته باشند.

در کشورهای اتریش، جمهوری چک و اسلوواکی پوشاندن دهان و بینی چه با ماسک پزشکی، چه با روش‌های دیگر اجباری است. بسیاری از مردم جمهوری چک با توجه به اجباری بودن این موضوع، خود اقدام به دوختن ماسک صورت می‌کنند.

در همین حال، در چین که مرکز شیوع ویروس جدید کروناست، مقام‌های پزشکی توصیه کرده بودند که هنگام بیرون رفتن از ماسک استفاده کنند. اما برخی از متخصصان در بریتانیا می‌گویند که استفاده از ماسک ممکن است باعث شود افراد بیشتر در معرض ابتلا به ویروس قرار گیرند. آن‌ها معتقدند که این ماسک‌ها ممکن است ویروس را بهتر به خود جذب کنند و برخی از عادت‌های افراد مانند مرتب دست زدن به صورت باعث شود ویروس سریعتر به بدن راه پیدا کند.

کارایی و موارد استفاده از ماسک‌های جراحی
ماسک‌های جراحی ساده‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین ماسک‌ها به حساب می‌آیند. اغلب از جنس کاغذ هستند و ارزش آن‌ها چند سنت بیشتر نیست. این ماسک‌ها برای افراد بیمار مناسب است. با گذاشتن این ماسک‌ها به صورت، از آلوده شدن افراد نزدیک به بیمار در بیماری‌های واگیردار جلوگیری می‌شود چراکه مانع پخش شدن قطرات ناشی از سرفه و عطسه از داخل دهان به بیرون می‌شود.

آشنایی با کارایی ماسک‌های محافظتی

نمونه‌هایی از ماسک‌های جراحیPIXABAY
این ماسک انواع مختلف با میزان فیلتر و نفوذ مختلف است. میزان فیلتر نوع I در برابر باکتری‌ها بیش از ۹۵ درصد است. این میزان فیلتر در نوع II بیش از ۹۸ درصد ارزیابی شده است. اما انواع آر R این نوع ماسک تنها در برابر پخش ذرات عطسه یا سرفه تاثیر دارند. این ماسک‌ها به محض اینکه آلوده شدند باید دور انداخته شوند و به‌طور کلی هر چهار ساعت یکبار تعویض شوند.

ماسک‌های محافظت از دستگاه تنفسی: محافظتی از دو طرف
در اروپا برای رتبه‌بندی ماسک‌ها از استاندارد EN149:2001 (استانداردی که توسط کمیته استانداردسازی اروپا تعیین شده) استفاده می‌شود و ماسک‌ها به سه رتبه ایمنی FFP1، FFP2 و FFP3 تقسیم می‌شوند.

ماسک‌های معروف به اف‌اف‌پی (filtering facepiece) از انواع پیشرفته ماسک‌های محافظت تنفسی هستند. آن‌ها معمولا یک بخش تصفیه (فیلتر) دارند. در مکانی که امکان گردش فعال ویروس وجود دارد، این ماسک‌ها از سوی پزشکان، پرستاران، دندان‌پزشکان و سایر متخصصات حوزه بهداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت زمان کارایی حفاظتی آن بین سه تا هشت ساعت برآورد شده است.

این نوع ماسک از چندین لایه مواد تشکیل شده است که از عبور ذرات بسیار ریز جلوگیری می‌کند. تصفیه این ماسک‌ها مکانیکی است و فیلتر آن الکترواستاتیک است. یعنی به همان روشی که پس از مالش دادن یک بادکنک موها و گرد و غبار به آن می‌چسبند عمل می‌کند و ذرات در این فیلتر گرفتار می‌شوند و راهی برای عبور ندارند.

این ماسک‌ها با توجه به درصد فیلتر داخلی و نفوذ به خارج در سه نوع طبقه‌بندی می‌شوند. ماسک FFP1 درصد فیلتر آن ۸۰ درصد است و میزان نفوذ آن از داخل به خارج (انتقال ذرات تنفسی به خارج) ۲۲ درصد ارزیابی شده است. این ماسک معمولا برای محافظت در مقابل گرد و غبار کارایی دارد. اما بهترین نوع این ماسک‌ها انواع FFP2 و FFP3 آن است که درصد فیلتر آن به داخل ۹۴ و ۹۹ درصد است و میزان نفوذ و نشت آن به خارج به ترتیب هشت درصد و دو درصد برآورد شده است.

این ماسک‌ها به نسبت ماسک‌های جراحی و پزشکی ضخیم‌تر هستند و راحت نیستند. ماسک‌های FFP2 و FFP3 را می‌توان مجهز به یک سوپاپ کرد که مقاومت در برابر بازدم را کم می‌کند یعنی فرد می‌تواند به سرعت هوای بازدم را به بیرون منتقل کند. این سوپاپ همچنین از تراکم رطوبت جلوگیری می‌کند.

عوامل دیگری نیز در کارایی یک ماسک نقش دارند، مثلا داشتن ریش می‌تواند کارایی یک ماسک را کاهش دهد. یا وقتی ماسک را به صورت می‌زنید نباید دیگر آن را لمس کنید. یا اگر ماسک به درستی روی صورت قرار نگیرد نیز می‌تواند کارایی آن را کاهش دهد.


البته شاید نام یک نوع دیگر ماسک معروف به ماسک‌های N95 شنیده باشید اما این ماسک‌ها با انواع FFP چه تفاوتی دارند. در واقع تفاوت چندانی ندارند. استاندارد ماسک N95 توسط انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای آمریکا (NIOSH) تعیین شده است و استاندارد انواع ماسک FFP توسط استاندارد EN149:2001 اروپا مشخص شده است. این دو ماسک از نظر درصد فیلتر کردن ذرات با اندازه ۰٫۳ میکرون، تقریبا مشابه هستند.

بقیه ماسک‌ها مانند ماسک‌های پارچه‌ای مورد ارزیابی دقیق قرار نگرفته‌اند با این حال بسیاری از متخصصان بر این باورند که ماسک‌های پارچه‌ای تاثیری در جلوگیری از نفوذ ویروس به داخل بدن یا خروج آن به بیرون بدن ندارند.

اسک‌ها به جلوگیری از گسترش ویروس کرونا کمک می‌کنند اما همانگونه که بسیاری از والدین متوجه شده‌اند، آشنا کردن کودکان با پدیده ماسک زدن کار آسانی نیست.

کاربرد ماسک برای کاهش انتقال میکروب‌ها در برخی کشورها سابقه‌ای طولانی دارد. اما بسیاری از خانواده‌ها سال 2020 (1398-1399) را به عنوان اولین سالی که ماسک زدند، بیاد خواهند داشت.  

اگر قبلا ماسک نزده‌اید، احتمالا سؤالات بسیاری دارید. برای اینکه به شما کمک کنیم بهترین تصمیم را برای خانواده‌تان بگیرید، جدیدترین اطلاعات تخصصی را درباره ماسک‌ها و بیماری کرونا، نحوه پوشیدن و مراقبت صحیح از ماسک‌ها، و ایده‌هایی برای آشنایی موفق اعضای خانواده با ماسک، جمع‌آوری کرده‌ایم.

برای کسب اطلاعات کلی درباره بیماری کرونا، علائم واشاعه بیماری و نیز چگونگی مراقبت از خود و کودکان‌تان، مطلب ما با عنوان «آنچه والدین بایستی بدانند» را مطالعه کنید.

 

چرا باید ماسک زد یا صورت را پوشاند؟

یکی از روش‌‌های اصلی انتقال بیماری کرونا از طریق قطرات تنفسی است که افراد در هنگام صحبت، آواز، سرفه یا عطسه بیرون می‌دهند. اگرچه تحقیقات درباره این موضوع ادامه دارد، اما می‌دانیم که این ویروس می‌تواند توسط افرادی که علائمی از خود نشان نداده‌اند نیز منتقل شود، یعنی برخی افراد می‌توانند ناقل باشند در حالیکه خود از آن خبر ندارند.

این امر یکی از دلایل اهمیت فراوان فاصله‌گذاری اجتماعی در مناطقی است که بیماری کرونا در آنجا شیوع گسترده دارد. اما در اماکن عمومی پرجمعیت، فاصله‌گیری از دیگران همیشه ممکن نیست و به همین دلیل استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای در چنین محیط‌هایی برای محافظت از یکدیگر توصیه می‌شود.

اما بیاد داشته باشید که ماسک به تنهایی از اشاعه کرونا جلوگیری نمی‌کند – ما همه باید فاصله‌گذاری اجتماعی و شستشوی مرتب دست‌ها را ادامه دهیم. با انجام این اقدامات می‌توانیم کرونا را شکست دهیم.  

 

چه نوع ماسکی باید برای خانواده‌ام تهیه کنم؟

ماسک‌های غیرپزشکی (ماسک‌های پارچه‌ای یا صورت‌پوش نیز نامیده می‌شوند): اگر شما و خانواده‌تان در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که کرونا شیوع گسترده‌ای دارد اما علائم کرونا را ندارید، استفاده از ماسک‌های غیرپزشکی توصیه می‌شوند.

ماسک‌های پزشکی: به دلیل همه‌گیری، عرضه ماسک‌های پزشکی در جهان دچار کمبود است. این ماسک‌ها زمانی توصیه می‌شوند که شما یا عضوی از خانواده در معرض خطر بالای بیماری کرونا باشد (افراد بالای 60 سال یا دارای  بیماریهای زمینه ای(، و یا اگر از یک فرد مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنید. اگر علائم بیماری کرونا را دارید باید برای حفاظت از دیگران ماسک پزشکی به صورت‌تان بزنید.

 

بهترین نوع ماسک پارچه‌ای کدام است؟

ماسک‌های پارچه‌ای یا صورت‌پوش‌ها مواده سازنده بسیار متنوعی دارند و می‌توانید آنها را در خانه تولید کرده و یا از مغازه خریداری کنید. تحقیقات درباره استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای هنوز ادامه دارد اما مشخص گشته که تأثیر آنها به نوع پارچه مورد استفاده و تعداد لایه‌ها بستگی دارد. سازمان بهداشت جهانی ماسک سه لایه ساخته شده به ترتیب زیر را توصیه می‌کند:

 • یک لایه داخلی از ماده جاذب به مانند پنبه
 • یک لایه میانی غیر جاذب به مانند پلی‌استر یا ترکیب پلی‌استر
 • یک لایه خارجی غیر جاذب به مانند پلی‌استر یا ترکیب پلی‌استر

 

خانواده‌ام چه زمانی باید ماسک بزنند؟

پرس‌وجو کنید که آیا مقامات منطقه محل زندگی شما خواهان استفاده از ماسک در اماکن مشخص یا برای افراد در سنین مشخص، شده‌اند.

اینکه آیا کودکان‌تان ماسک بپوشند به چندین عامل بستگی دارد که شامل سن و نیز توانایی آنها برای استفاده ایمن و صحیح از ماسک است. برای کسب اطلاعات بیشتر دستورالعمل‌های یونیسف و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.

اگر بیماری کرونا در منطقه شما شیوع گسترده‌ای دارد، باید از ماسک پارچه‌ای در تمام محیط‌های عمومی که فاصله‌گیری اجتماعی در آنها سخت است و یا در فضاهای عمومی بسته، استفاده کرد.

اطلاعات نادرست بسیاری درباره استفاده از ماسک و کرونا وجود دارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که در زمان اتخاد تصمیمات مرتبط با سلامتی خانواده‌‌تان، از منابع معتبری به مانند یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و یا سازمان‌ها و مقامات بهداشتی کشوری و محلی استفاده می‌کنید.

 

چه زمانی نباید ماسک بزنید؟

افرادی که نمی‌توانند بدون استفاده از کمک ماسک را از صورت‌شان بردارند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.

یونیسف و سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کنند که کودکان 5 ساله و کوچکتر نباید ماسک بزنند.  این امر بر مبنای ایمنی کودک و توجه به اینکه مقاطع رشد و تکامل کودکان  خردسال ممکن است در سنین مختلف اتفاق بیفتد، ، استوار است.

برخی کشورها توصیه‌های متفاوتی درباره استفاده کودکان از ماسک دارند بنابراین باید برای کسب اطلاعات مرتبط با سنین مختلف با سازمان‌ها و مقامات محلی تماس بگیرید. اگر آنها اعلام کرده‌اند که کودکان 5 ساله و کوچکتر باید ماسک بزنند، در این صورت باید کودک در محدوده دید مستقیم شما یا یک سرپرست دیگر باشد تا بر استفاده ایمن از ماسک نظارت کنید. 

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده دارای بیماری یا معلولیت است که استفاده از ماسک را سخت می‌سازد، درباره بهترین تصمیم با دکتر مشورت کنید.

وقتی تمرین می‌کنید، مکانی را انتخاب کنید که استفاده از ماسک ضروری نیست مانند خانه یا در فضایی که می‌توانید فاصله اجتماعی ایمنی از دیگران داشته باشید (مثلا فضای بیرون). کودکان و یا افراد بالغ نباید در زمان ورزش یا انجام فعالیت‌های جسمانی ماسک بپوشند تا تنفس خود را دچار خطر نسازند. عرق ممکن است ماسک را مرطوب سازد و بدین ترتیب تنفس سخت‌تر شده و رشد میکروب‌ها آسان‌تر گردد.

 

در زمان تهیه ماسک برای کودکانم باید به چه نکاتی توجه کنم؟

بسیاری از ماسک‌ها برای افراد بالغ ساخته شده و مناسب کودکان نیستند. اگر ماسک می‌خرید، ماسکی را بگیرید که اندازه‌اش برای کودک‌تان مناسب باشد. اگر برای کودکان ماسک می‌خرید یا خودتان می‌سازید، توجه داشته باشید که دهان، بینی و چانه آنها را می‌پوشاند، هیچ گونه جای خالی در کناره‌ها نداشته و بینایی آنها را مسدود نکند. اطمینان حاصل کنید که آنها می‌توانند با ماسک و در زمان تند راه رفتن یا سخن گفتن، تنفس آسانی داشته باشند.

 

نحوه تمیز کردن ماسک پارچه‌ای

ماسک‌های پارچه‌ای را با استفاده از صابون و مواد شوینده، ترجیحا در آب داغ (حداقل 60 درجه سانتی‌گراد) دستکم یک بار در روز بشویید. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، از گرم‌ترین دمای ممکن برای پارچه مورد شستشو استفاده کنید. اگر با دست می‌شویید، از آب داغ صابون‌دار، استفاده کنید. پس از شستشو، ماسک باید به صورت کامل خشک شده و سپس استفاده شود. ماسک‌ها را در یک کیف تمیز نگهداری کنید.

چگونه ماسک را به طرز صحیح به صورت بزنیم

COVID-19
Adobe Stock/Veronika

پوشیدن، برداشتن و مراقبت صحیح از یک ماسک برای حفاظت از سلامت و آنهایی که اطراف شما هستند، مهم است. نکات طرح شده در لیست زیر را با اعضای خانواده خود تمرین کنید تا تبدیل به یک روال عادی شود.

زمانی که ماسک می‌زنید:

 • ابتدا و قبل از ماسک زدن دست‌ها را با آب و صابون بشویید.
 • مطمئن شوید که ماسک تمیز است. بررسی کنید که پارگی یا سوراخ نداشته باشد. اگر کثیف یا آسیب‌دیده است آن را نپوشید.
 • ماسک را به نحوی تنظیم کنید که روی دهان، بینی و چانه‌ را به خوبی پوشانده و در اطراف آن فاصله وجود نداشته باشد.
 • مطمئن شوید که تنفس به راحتی انجام می‌شود.

در زمان پوشیدن ماسک

 • اگر کثیف یا مرطوب شد، عوضش کنید.
 • ماسک را زیر دماغ یا چانه نکشید یا آن را روی سرتان نزنید – برای اینکه ماسک مؤثر باشد باید دهان و بینی را بپوشاند.
 • زمانی که ماسک پوشیده‌اید با دست لمسش نکنید.

نکته: اگر شما یا خانواده‌تان تصمیم دارید که ماسک را در آورده و در طول روز دوباره استفاده کنید، از کیف‌های تمیز و دربسته برای نگهداری آنها استفاده کنید. در خانواده برای هر ماسک از یک کیف مجزا استفاده کنید. زمانی که ماسک را در کیف گذاشته یا از آن خارج می‌کنید، ماسک را از کش و یا بند بردارید (بدون اینکه به سطح ماسک دست بزنید) تا از آلودگی احتمالی اجتناب ورزید.

زمانی که ماسک را برمی‌دارید

 • قبل از برداشتن ماسک دست‌ها را بشویید.
 • ماسک را از کش یا بند گرفته و بردارید. از تماس با قسمت جلوی ماسک اجتناب ورزید.
 • پس از برداشتن ماسک دست‌های‌تان را بشویید.
 • ماسک‌های پارچه‌ای باید پس از هر بار استفاده شسته شده و در یک کیف تمیز نگهداری شوند.
 • ماسک‌های پزشکی یکبار مصرف هستند و باید پس از استفاده دور انداخته شوند.

6 اشتباه رایج که باید از آنها اجتناب کرد

covid
Adobe Stock/Veronika

از راست به چپ:

 •  ماسک را به زیر بینی نکشید
 • ماسک، چانه‌ را بپوشاند
 • ماسک  را به زیر چانه‌ نکشید
 • در زمان استفاده به ماسک دست نزنید
 • از ماسکی که شل است استفاده نکنید
 • از ماسک کثیف، آسیب‌دیده و یا مرطوب استفاده نکنید.

 

صحبت با کودکان درباره ماسک

همه‌گیری کرونا زندگی خانواده‌ها را در سراسر جهان مختل کرده و منجر به استرس، نگرانی و اندوه شده است. قابل فهم است که در بسیاری از کودکان استفاده از ماسک می‌تواند این احساس را تشدید کند بالاخص در اماکنی که کودکان عادت به پوشیدن ماسک نداشتند. استفاده از ماسک برای کودکان سنین پایین‌تر می‌تواند عامل سردرگمی و ناراحتی شود.

اگر خانواده شما قبلا از ماسک استفاده نکرده است، باید به همراه کودکان و با روشی باز و حمایتی بدان بپردازید. پوشیدن ماسک یعنی خلق یک عادت، بنابراین یادآوری‌های مداوم و رفتار باثبات اهمیتی کلیدی خواهد داشت. همچنین باید به کودکان یادآوری بکنید که ماسک همیشه باید با اقدامات احتیاطی کلیدی دیگر توأم شود (مانند فاصله اجتماعی، شستشوی مداوم دست) تا از خود و همه افراد دیگر محافظت کنند.

 

برخی ایده‌ها برای کمک به معرفی ماسک به خانواده‌تان:

صادق باشید

از زبان مناسب برای سنین مختلف استفاده کنید و به میزان نگرانی کودکان‌تان حساس باشید. توجه داشته باشید که ماسک‌ زدن برای  هیچ یک از ما جالب نیست. . اما توضیح دهید که چگونه با پوشیدن ماسک می‌توانیم به سالم ماندن افراد اطراف‌مان شامل اعضای مسن‌تر و آسیب‌پذیرتر جامعه کمک کنیم. پوشیدن ماسک نشان می‌دهد که ما به یکدیگر اهمیت می‌دهیم.

به آنها یادآوری کنید که متخصصان بسیاری در تلاش هستند تا بیماری کرونا را متوقف کنند، اما آنها به کمک ما نیاز دارند و این یعنی تمام اقدامات احتیاطی را انجام دهیم.

و اینکه همه ما باید به یاد داشته باشیم که استفاده از ماسک به تنهایی ما را ایمن نگه نمی‌دارد، ما باید دست‌های‌مان را به طور مداوم بشوییم و در بیرون از خانه از سایر افراد فاصله بگیریم.

بشنوید و همدلی کنید

از کودکان بخواهید که افکارشان را بیان کنند و  حواستان به نشانه‌های نگرانی به مانند تغییر در زبان بدن یا لحن سخن گفتن باشد. . سؤالات آنها را به بهترین نحو ممکن پاسخ دهید. ندانستن تمام پاسخ‌ها طبیعی است – این موقعیت برای همه ما جدید است. به کودکان یادآوری کنید که می‌توانند برای هر نگرانی یا پرسشی هر زمان که خواستند پیش شما بیایند. احساس آنها را به طور مداوم بررسی کنید. بسته به سن آنها، می‌توانید بپرسید که از دوستان‌شان چه می‌شوند تا گفتگو را شروع کنید و مطمن شوید که آنها از اطلاعات قابل اعتماد برخوردارند.

از خانه شروع کنید

سعی کنید برای مدتی در خانه به همراه یکدیگر ماسک بزنید و به تدریج به کودک‌تان برای عادت کردن به پوشیدن ماسک کمک کنید. با استفاده از چک‌لیست بالا، پوشیدن و درآوردن ماسک را با یکدیگر تمرین کنید.

بیاد داشته باشید که کودکان کوچکتر بیشتر به علائم ارتباطی بصری به مانند لبخند تکیه دارند، بنابراین زمانی که ماسک زده‌اید با آنها تمرین خندیدن کنید و بیاد داشته باشید که چگونه لحن سخن گفتن‌تان می‌تواند مفید باشد. همچنین می‌توانید بر صورت عروسک مورد علاقه‌شان ماسک بزنید تا کمک کنید با ماسک بیشتر آشنا شوند.

ماسک زدن را تبدیل به فعالیتی مفرح کنید

ماسک‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند و کودکان می‌توانند این امر را فرصتی برای بیان خودشان بدانند. سعی کنید. پوشیدن ماسک یا صورت‌پوش پارچه‌ای را تبدیل به فعالیتی مفرح کنید و آنها را تا حد ممکن در این امر دخیل سازند. بیاد داشته باشید که هرچقدر کودکان ماسک‌شان را بیشتر دوست داشته باشند، احتمال بیشتری خواهد داشت کهحتی اگر شما کنارشان نبودید، از ماسک استفاده کند.

مداومت داشته باشید

پوشیدن موفق ماسک منوط به خلق یک عادت جدید است و بنابراین ارائه الگوی رفتاری درست و تکرار آن، اهمیتی کلیدی دارد. روش‌هایی بیابید تا اهمیت ماسک زدن را به روشی درست تکرار کرده و اعضای جوان‌تر خانواده را تشویق کنید که اگر مورد نادرستی را مشاهده کردند به یکدیگر یادآوری کنند. کودکان به سرعت عدم مداومت را شناسایی می‌کنند بنابراین به الگویی که ایجاد می‌کنید توجه داشته و خویشاوندان و دوستان اطراف‌تان را تشویق کنید که توصیه‌های مرتبط با ماسک زدن را رعایت کنند.

ماسک – MASK, DISPOSAL FACE MASK, MASK AZAR, ماسک N95 , ماسک N99 , ماسک پزشکی , ماسک 3لایه,  ماسک بندار,  ماسک نانوما,  ماسک نانو الیاف, ایمن ماسک آذر, آذر ماسک, ایمن ماسک, شرکت ایمنی , ماسک ام اس آ, ماسک کودک,  ماسک غواصی, ماسک صورت, ماسک بهداشتی – ماسک ایمن, ماسک جنگی, ماسک فیلتردار, ماسک بدون فیلتر –ماسک سیلیکونی – ماسک دراگر, ماسک نورس,ماسک ابری –ماسک 3M, ماسک هانیول, ماسک آسمان خلیج فارس – مقاله ماسک, فیلتر 6003, فیلتر 6006, فیلتر 6001, فیلتر نانو, فیلتر 6 حا لته –فیلتر 5 حالته, فیلتر 4حالته – فیلتر دراگر, ماسک جوشکاری – پارچه اسپان بهداشتی ,  الیافت نانو, جذب بالا, ماسک چینی – ماسک خارجی, ماسک نانو, ماسک FFP3, ماسک FFP2 –ماسک FFP1, ماسک تنفسی – ماسک اصل, ماسک شیمیایی ماسک نقابدار, ماسک تمام انومات, پارچه اسپان – پارچه ملت بلوند, پارچه اسپان باند مشکی, ماسک نیم صورت, ماسک تمام صورت, پارچه کربن اکتیو, ماسک کربن اکتیو,فنر ماسک, کش لاستیکی ماسک, سیلیکون ماسک, مواد اولیه ماسک, سلفون, فیلتر ماسک, نانو ماسک – ستاد نانو,کمربند ایمنی آدلا, کمربند ایمن ماسک آذر,کمربند ایمنی ورکمن –کمربند آسمان خلیج فارس, کمربند ایمنی نانو ما,کمربند ایمنی پورمکس,  کمربند شورتی – کمربند برق کار –کمربند ساختمانی, کمربند ایرانی,کمربند اصل,لباسکار ایمنی, لباسکار آتش نشانی,  لباس یکبار مصرف – لباس ضد اسید, لباس آتش نشانان, لباس دو تیکه, لباسکار بوفالو, لباس کتون, لباس کچرا, لباس خاص, لباس اورجینال, لباس ایران خودرویی, لباس کار –لباس کارگر, لباس آسمان خلیج فارس,لباس شهرداری, لباس برق, لباس نانو ما, لباس ایمن ماسک آذر,لباس گان – گان پزشکی,لباس یکبار مصرف پزشکی – لباس دو رنگ, لباس سرمه ای قرمز, دستکش استاد کار, دستکش نانو ما, دستکش ایمن ماسک آذر, دستکش  لاستیکی, دستکش بنایی, دستکش بنایی دو رنگ, دستکش کف مواد ,  دستکش ضد برش, دستکش کف مواد, دستکش نیتریل, دستکش تانگ وانگ, دستکش نانو ما ,دستکش پایا, دستکشمهندسی, دستکش کف دوبل – دستکش هوبارت, دستکش بافتنی, دستکش ضد حساسیت, دستکش فکس, دستکش چینی, دستکش تاپ کیت, ضد اسید – دستکش آشپزخانه, دستکش سرد خونه, دستکش لاتکس, دستکش جراحی –دستکش آسمان خلیج فارس,  دستکش ایمن ماسک آذر, دستکش حریر, دستکش مشمبایی, دستکش جراحی, دستکش یکبار مصرف, دستکش برزنتی, دستکش اطلس, دستکش پاکستانی, دستکش زنانه, کلاه ایمنی –کلاه آتش نشانی – کلاه هترمن, کلاه یکبار مصرف, کلاه ایمن ماسک آذر – کلاه مریض, کلاه جراحی, کلاه مهندسی,  کلاه لبه دار, کلاه کار در ارتفاع, کلاه نانو ما, کلاه کاناسیف, کلاه پرشین, کلاه ایرانی,شیلد محافظ صورت, کلاه هارنس, کلاه گپ,  گوشی ایمنی, گوشی EP107, گوشی خلبانی, گوشی H9, گوشیH10, گوشیEP109, گوشی کاناسیف, گوشی 3M, گوشی آپولو, داخل گوش آپولو,گوشی استوانه ای – گوشی اسفنجی, گوشی نانو ما, گوشی آسمان خلیج فارس, گوشی مخروطی – گوشی نانو ما,گوشی ایمن ماسک آذر, داخل گوش ایمن ماسک آذر, داخل گوش نورس – داخل گوش اسمارت فیت, داخل گوش کلاسیک, داخل گوش الوکس, گوشی الوکس,جعبه کمک های اولیه, جعبه لوتوس, جعبه نانو ما, جعبه آسمان خلیج فارس, جعبه کمک های اولیه ایمن ماسک آذر – جعبه کمک های اولیه کسری, کیف کمک های اولیه رویال, جعبه کمک های اولیه دیبا, جعبه کمک های اولیه نگین – جعبه کمک های اولیه کلاسوری,  کفش ایمن – کفش ایمنی – کفش ایمنی نانو ما, کفش ایمنی آسمان خلیج فارس – کفش ایمنی ایمن ماسک آذر, کفش چرم, پنجه, پوتین عایق, پوتین حفاری – پوتین عایق برق, پوتین کوهنوردی, کفش ایمنی کارگری, کفش تری ام, کفش تری مکس, کفش زنونه, کفش ایمنی میلر – کفش ایمنی پادکس, پنجه فولادی,جعبه آتش نشانی,جعبه آتش نشانی فایبرگلس,جعبه آتش نشانی ایمن ماسک آذر,آریا,کوپلینگ 1.5 اینچ,کوپلینگ 2 اینچ,کوپلینگ 2.5 اینچ,هیدرانت 1.5اینچ,هیدرانت 2 اینچ,هیدرانت 2.5 اینچ,کوپلینگ استورز,کوپلینگ گوشواره ای,کوپلینک برنجی,کوپلینگ آلومینیومی,هیدرانت برنجی,هیدرانت آلومینیومی,شیرفلکه 1.5 اینچ,شیرفلکه 2 اینچ, شیرفلکه 2.5 اینچ, شیر فلکه 3 اینچ, شیر فلکه 4 اینچ,شیر سیامی,گلوب ولو,نازل پلاستیکی,نازل آلومینیومی,نازل تفنگی پوک فرانسه,دو راهی آب پوک فراسه,نازل فوم آتش نشانی سنگین S4,نازل فوم آتش نشانی سنگین S2,نازل فوم آتش نشانی سبک M2,نازل فوم آتش نشانی سبک M4,شیلنگ آتش نشانی ضد اسید آلمانی اشباخ –شیلنگ آتش نشانی برزنتی اتریشی,شیلنگ شورآتش نشانی,اجکتور پمپ آتش نشانی,توربو اجکتور پمپ آتش نشانی,توربکس(, POK(TURBEX POK,CVZ,چکمه آتش نشانیHARVIKهارویک,چکمه آتش نشانی HOLIK,دستکش آتش نشانی HOLIK,دستکش آتش نشانی چیبا,کلاه آتش نشانی GALLET,کلاه آتش نشانی PAB FIRE O4,لباس آتش نشانی PROMAX,لباس آتش نشانی نومکس,سیستم تنفسی آلمانی,DRAGER, سیستم تنفسیPAS LITE DRAGER ,سیستم تنفسیPSS3000 DRAGER, سیستم تنفسی,PSS5000 DRAGER سیستم تنفسی,PSS7000 DRAGER سیستم تنفسیPAS COLT DRAGER,ماسک فرار PARAT 3100,ماسک فرار PARAT 3200,فن ضد انفجار RAM FAN,گازسنج های MSA,MSA ALTAIR 5X,گازسنج های BW, BW MAX XT II,BW CLIP H2S تک گاز,چکمه ایمنی سفید – چکمه ایمنی مشکی,استوانه,کله قندی – سرعت گیر, چراغ راهنمایی رانندگی – چراغ خطر,چراغ دستی, چراغ قوه –چراغ قوه ضد آب, هدلایت,چراغ قوه پیشونی, کپسول آتش نشانی, کپسول یک کیلویی, کپسول آتش نشانی پودری, کپسول آتش نشانی co2, کپسول آتش نشانی آب و گاز, کپسول 3 کیلیویی, کپسول 12 کیلیویی, کپسول4 کیلیویی, کپسول آتش نشانی دژ, کپسول آتش نشانی  دریا, کپسول آتش نشانی افق, کپسول آتش نشانی آریا, انواع مانومتر,گازهای مبرد – فریون,سر پیک,کلاه ایمنی فول بریم,کلاه ایمنی کار در ارتفاع,کلاه ایمنی عایق برق,کلاه خلیج فارس,کلاه تولیدی ایمن ماسک آذر,شیلد محافظ صورت, شیلد,ماسک جوشکری, کلاه شیلد –چراغ فلشر – گردون, چراغ فلشر دکلی, چراغ گردون مگنت,چراغ فانوس تک خانه سولار, سولار, چراغ فلشر دکلی,چراغ فلشر سولار, HSE – باما, بامنا, ویترین,اسپرینکلر, اعلام حریق, گوشی ایمنی ایر ماف, عینک غواصی – عینک UV400 – عینک جوشکاری برق نور 9, عینک شیشه ای دودی,  عینک بغل کرکره ای, عینک ایمنی دو جداره, شیشه ماسک 100, عینک سنگ زنی, ماسک دستی فیبری, کمربند شورتی, کمربند ایمنی شوک دار, کمربند ایمنی دو قلاب, گوشی ایمنی بالشتک دار, جلیقه شبرنگ, ماسک کلاهی دیجیتال, چراغ قوه شارژی, چراغ قوه دستی فانوسی,دستکش کف چرم, چکمه کشاورزی, تنظیف –متقال رولی, کفش ایمنی نگهبان, نگهبان, کفش کاویان, دستکش سیگما, گیلان, دستکش گیلان, دستکش حریر, دستکش طاها, دستکش ضد اسید, دستکش ضد حلال, دستکش نیتریل مالزی, هود شیمیایی فرار, ماسک فرار, ایرپلاک اسفنجی –ایرپلاک,علام ترافیکی, سرعت گیر, نوارخطر, قرقره, ایست دستی,ایمنی ها, ابزار,چسپ پهن, چسب123, کمربند ایمنی کار در ارتفاع, هارنس, لنیارد شک گیر دار, ابزار صعود و فرود, انواع طناب کار در ارتفاع, امدادو نجات, سیستم لایف لاین افقی و عمودی, طراحی و نصب تور نجات, ساختمان –املاک, قیمت دلار, قیمت پوند, قیمت یورو, قیمت طلا, هم آوا, سهام عدالت, بورس, سایفون, فیلتر شکن, روحانی –نوید افکاری, اسنپ, سامانه بام, مترجم گوگل, همراه اول – ستاره اول, ایرانسل, گوگل, اخبار, دانلود آهنگ, آهنگ,محسن حججی, تولید ملی, ملت, جهش تولید, اکبر عبدی, سگ, عاشق, تو درم را بزن, خودرو – گرانی, خبرگزاری, ایرنا, امام حسین,موعود,امام خامنه ای, امام خمینی, ستاد –ستاد بحران, زلزله,شهردار,شهرداری, تهران, طهران من, تهران من, انصاریان پرسپولیس, ایرانی, عرب, چرم طبیعی, چرم صنعتی,تی اچ تی, دوغاب 2 جزوئی, پودر آنی گیر, پودر بند کشی, چسب زرین و آب بندی, پودر سیلیس –پیچ آهنی, پیچ خشکه, پیچ استیل, پیچ استاد بول, پیچ شیروانی مته و تیز تایوانی, پیچ خودکار, پیچ چوب, پیچ کناف و سازه, مهره ایرانی, مهره پرچی, مهره جوشی,رول بولت, سیم بوکسل, زنجیر – پرچ ساز, میخ پرچ آلمینیومی, مسی فولادی –قلاب سقفی طلایی, پیچ سر تخت مته ای, قلاب اسپرینگ, میخ چاشنی بتن و آهن, قلاب, واشر و مهره,بست کمری, مهره خاردار, مهره خروسکی, پیچ واشر دار, مهره ته بسته, پیچ بکسی نوک مته, پیچ آچاری, تراشکاری, قالب سازی – اندازه گیری, صنعتی –صمت, قلاویز, حدیده, چرخ های بیمارستانی, میخ و سوزن آلفا بست, پاور, نیوتن, صنعت جهانی, ویتو, چسبندگی ویتو, چسب سنگ راگا, چسب نواری شیشه ای, کاسپین, چسب کاسپین, چسب سیلیکون, چسب تقی زاده, کفش ایمنی آلفا – کفش فرزین, کرد فیکس, چسب کاشی, سرامیک, ابزار یراق, یراق, سینما,چسب آرل, ماسک ورکمن, اورکت, کاپشن, دیجی کالا, دانش بنیان, پژوهش,  پرژکتور, اکسیژن, سمباده, اسکاچ هزار لا, نمد,چسب نمد ترکیه, واکس صنعتی, سنگ های فیبری, فیبرونکس, سنباده پشت کرکی, دلار,  یورو, بورس, کلروهاردینر,پوست بره, کیلر دو جزئی, بتونه سنگی, تیغ شیشه پاک کن, سمباده رول پارچه ای, ساب و برش استیل – ساب چدن, سنگبری, ساب و برش آهن, گرانیت بر,سرامیک بر, روبیکا, فیلیمینو, پد پولیشی, فرچه سیمی, آرگون, پلاسما, لحیم, روغن لحیم, فلاش بک های ویت آلمان, اسپری های تستFLUXO فرانسه, تسترهای آزمایشگاهی, انواع تورچ – تست جوش, اینورتر جوشکاری, تجهیزات هوا گاز, فندک گازی, کابل تورچ جوشکاری, انبر جوش, جهان جوش – ابزار سرا – الکترود – پودر و مفتول جوشکاری, موزا, تیغه چوب بری, آلمینیوم بری, رول پلاک, دمنده, صدرا – ترک فیکس, دو بنده, جلیقه کار – تی شرت – ماسک تمام صورت – ماسک نیم صورت,  سیستم های تنفسی, ایرماف, بند – طناب – کارابین, گاز سنج, عینک پزشکی – کپسول پودری بایا سیلندر, کپسول پودری باران, دستکش آتش شانی – شیلنگ بزرنتی – شیلنگ ضد اسید – استوانه ایمنی و بولارد,  تجهیزات ایمنی بادی و حجیم – علائم ترافیکی – تابلو دایره ای, تابلو مربعی – تابلو مستطیلی, تابلو مثلثی, تابلو هشت ضلعی, پایه تابلو –آینه, چشم گربه ای, گل میخ,گل گاردیل – گاردریل –سرعت گیر – جداکننده نیوجرسی – نیوجرسی, مخروطی ترافیکی – طرح ترافیک – رنگ های جاده ای – چسب اپوکسی, شبرنگ های ترافیکی – شبرنگ – ضربه گیر – راهبند – علائم پارکینگ, یونکس – تجهیزات ایمنی – لیر –آرمان  ,آرمان ماسک, ماسک آرمان, ماسک ترمه – انواع ماسک – علوم پزشکی تهران – علوم پزشکی شهید بهشتی, دانشگاه  , بیمارستان ها, بیمارستان مسیح دانشور, کلینیک – سازمان غذا و دارو – سازمان انرژی اتمی – محلول ضد عفونی کننده, لباس ضد اسید – لباس نسوز آلمینیومی – روپوش – روپوش پزشکی – پیش بند – کفش ایمنی ترن,کوهستان –نوار خطر لوله گاز – شاسی چراغ دار پالسی, سه پایه نجات, وزارت تعاون, ویکی پدیا – امان وری – فرهنگ ایمنی – نکات ایمنی – پیشگیری – تعریف ایمنی در برق – ایمنی در برق, اهمیت ایمنی – سامانه, سمانه اخذ – پیمانکاران, کانون های ایمنی – اتحادیه – اصناف – پایگاه – بسیج, مسئول – مسئول ایمنی – مفاهیم ایمنی – معنی ایمنی, بهداشت, بهداشت کار – شرکت ملی مهندسی – پیام ایمنی – پلاسکو – ایمنی و بهداشت – ایمنی و بهداشت محیط کار – دانشگاه بوعلی سینا – میدان های الکترو مغناطیسی – مخاطرات مشتقات نفتی – کاستیک و خطرات آن, پیشگیری از سقوط اشیا, ایمنی نربان, ایمنی کار با سبد – شرکت آلومینای ایران, نجات معدن, سرویس مبارزه با مین – سازمان ملل متحد, مراجع, کلاه اسپرت, سرپوش مردانه, کلاه آفتابی, کلاه ایتالیایی, کلاه لئونی, کلاه نقابدار, فروشگاه اینترنتی – کلاه جذاب – لباس کار شیک, لباس یکسره خلبانی – یونکس, لباس کار خادم, لباس کار سالیان, تیشرت جودون, پنبه, کفش کالج, مدل – کفش زمستانی – کفش تابستانی – کفش شیک – ماهان, دیجی استایل, کفش اسپرت,کارت گرافیک,RTX3070,RTX3080,RTX3090,Nvidia Geforce,SSD,HDD,PC,تجهیزات ایمنی,تجهیزات آتش نشانی,تجهیزات کار در ارتفاع,تجهیزات ترافیکی,تجهیزات امداد و نجات,چکش اضطراری,پارچه کجراه,دولت,حسن آباد,خیابان امام خمینی,امام خمینی,جهانگردی,پارک شهر,فیاض بخش,BLACK LIVES MATTER, گرین لایف,GREEN LIFE,قیمت روز,رونیکس,توسن,RONIX,TOSAN,PETZL,HATTERMAN,CYLANDER,DESIGN,NANOMA,نانو مقیاس,ستاد نانو,الیاف,ماسک های نمدی,نمد,ماسک پارچه ای,فنر ماسک,سلفون,چاپ,کارتن,ماسک زیبایی,ماسک عسل,ماسک خیار,فیتردار,بدون فیلتر,سوپاپدار,بدون سوپاپ,سه لایه,التراسونیک,ULTRASONIC,دستگاه التراسونیک,دستگاه ماسک,دستگاه ماسک پزشکی,دستگاه ماسکN95,فیس,حافظ,سعدی,اخوان,ترخیص,سفارت,لایو,LIVE,انسل,آقامیری,ANSELL,فیفا,FIFA,پس,PES,PS4,PS5,XBOX1,XBOX1S,XBOXSS,XBOXSX,قیمت خودرو,پاساژ,پاساژ رشید2,پاساژ نایب,پاساژچهارسو,پیج گوشتی,چهارسو,آلن,آچار فرانسه,آچارتخت,کیف ابزار,انبردست,دنباریک,فازمتر,مانومتر,فیوز,جعبه فیوز,لامپLED,ماسک تنفسی,RGB,ARGB,سلامت,کووید19,COVID19,SPC,ذرات معلق,ریزگرد,ویروس,باکتری,VIRUS,آنتی ویروس,ANTIVIRUS,مخمرها,قارچ ها,سازمان غذا و دارو,ستاد فناوری نانو,بنیانگذار,شرکت آسمان خلیج فارس,PERSIAN GULF,نانو الیاف کربنی,جذب فیوم شیمیایی گازی,گاز استریل,سرنگ, سرنگ 20لوئو اسلیپ آوا, سرنگ انسلین نیم میلی, انسلین, سرنگ سها, گان کلاه شلوار, پدلاک پاک کن, پد بهداشتی, ماسک نانو کودک, گان بیمار, ملافه بیمار, رو تختی بیمارستانی, زیر انداز بیمار – راما, کلاه آکاردئونی, کاور کفش, دستگاه کاور کفش,  الکل –الکل 70 درصد –الکل 96 درصد – هامون طب, ملحفه, کاور جسد, تحریم, سرنگ میبد یاس, بتادین –فارمادین, گچ فایبر گلاس, دستمال الکلی, پخش البرز, داروخانه رامین, گرین لایف, چسب آنژیوکت,پنبه – پنبه دیما, آستین, اسپیلنت بینی,ست ایزوله, دستگاه ایزوله, تولید ملی, جهش تولید, کیت تشخیص, کارتریج, واردات – صادرات, واردات ماسک, صادرات ماسک, تجعهیزات پزشکی, تب, تب سنج, تب سنج لیزری,دستگاه تمام التراسونیک, سوما, نفس

شنبه, 17 آبان 1399 00:00

ماسک تنفسی ماسک

ماسک تنفسی ماسک  ایمنی ماسک نانو ماسک نانویی

صفحه1 از4

تهران خیابان امام خمینی کوچه جهانگردی-پاساژ نایب طبقه همکف پلاک 6

09127106828-09123138142-09129213642

66170854-66170973

982166170973  : FAX